Marzymy często o własnym ogródku, najlepiej takim przydomowym. Kupując dom, spełniamy nasze pragnienia i możemy wykazać się inwencją w zagospodarowaniu przestrzeni wokół posesji, żeby dobrze zaplanować nasz przyrodniczy zakątek trzeba zrobić najpierw przemyślany projekt. Możemy do tego celu wynająć architekta terenów zielonych albo zrobić to samemu. Eksperci przygotowują zestawy różnorodnych projektów, możemy je wykorzystać do zaprojektowania własnego ogródka marzeń, wprowadzając zmiany według osobistych upodobań.
Dzielenie przestrzeni
Jeżeli wiemy jak, ma wyglądać nasz przydomowy zakątek zabieramy się do pracy. Dzielimy naszą przestrzeń tak, aby móc dobrać odpowiednie rośliny. Wybieramy je tak, żeby pasowały do kształtu, powierzchni działki, ale także zewnętrznych ścian budynku. Powinniśmy również rozeznać się od jakiej strony będą rosły, południowej, północnej, zachodniej czy wschodniej. Znajomość takich rzeczy jest istotna dla roślin, które w zależności od potrzeb lubią słoneczne czy zacienione stanowisko, by móc prawidłowo rosnąć. Doskonałym pomysłem będzie wyznaczenie miejsca na strefę relaksu wokół, której posadzimy rośliny wyższe zapewniające nam spokój i prywatność. Metodą na odgrodzenie się od ciekawskich oczu może być altana, ale w taki sposób, żeby dawała poczucie przedłużenia mieszkania w pięknym otoczeniu przyrody.
Jakie kwiaty do ogrodu powinniśmy wybrać?
Kupując kwiaty do ogrodu, zastanówmy się z jakich będziemy najbardziej zadowoleni. Jednoroczne będzie trzeba sadzić co roku czy byliny, które oprócz nawożenia i przycinania pozwolą nam cieszyć się swoją urodą. Bratki spełnią nasze wymagania dzięki szerokiej gamie kolorów i łatwości, z jaką się je uprawia. Rosną nawet na piaszczystej glebie, kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni, stanowisko mogą mieć słoneczne chociaż wolą półcień. Łatwe w uprawie są roślinami dwuletnimi. Dzikie stokrotki ozdobią nasz trawnik, często wysiewają się same i jeżeli nie kosimy trawnika przy ziemi, nie wykośmy ich i będą kwitły całe lato. Byliny takie jak floksy, które nadają się również na kwiaty cięte do wazonu, dąbrówka rozłogowa, dekoracyjna i nawet w zimie liście jej pozostają zielone, irysy w pięknych barwach dorastające do 80 cm, juka ogrodowa dorastająca do dwóch metrów z dużym kwiatostanem i zimozielonymi sztywnymi liśćmi zebranymi w rozetę, wieloletnie liliowce tworzące piękne kępy, ozdobne róże wijące się na pergolach to tylko nieliczne wymienione kwiaty, które pozwolą nam zaspokoić estetyczny smak.
Odpowiednie warunkiidla kwiatów
Spełniając nasze wymagania, musimy poznać warunki w jakich będziemy sadzili rośliny ich zapotrzebowanie na gatunek gleby, odpowiednie stanowisko, wilgotność a przede wszystkim jak posadzić, żeby wyglądały wspaniale. Jakie gatunki i w jaki sposób, żeby kwitły przez cały sezon i cieszyły oczy swoim pięknem. Wieczorem natomiast miały zniewalający zapach jak na przykład maciejka. Dzięki zapachom i kolorom naszego przydomowego ogródka będziemy zrelaksowani co w obecnym czasie, da nam poczucie bezpieczeństwa. Pomimo trudności i ograniczeń z nowymi siłami podejmiemy wyzwania na każdy nadchodzący dzień.