Budując dom każdy z nas będzie się musiał zmierzyć z wieloma trudnościami związanymi z wyborem materiałów wykończeniowych, doborem odpowiednich rozwiązań technologicznych oraz ogólną wymową wizualną obiektu. Całość ma oczywiście na celu sprawić, by budynek, który będzie przecież nowym miejscem na Ziemi był w jak najbardziej komfortowy sposób przez nas użytkowany. Komfortowy, ale również taki, który zapewni nam brak konieczności notorycznego dokładania kolejnych funduszy do eksploatacji lub zbyt częstej wymiany składowych obiektu, które to są najbardziej podatne na eksploatację.
Dobra izolacja budynku
Sposobów na ograniczenie wydatków związanych z eksploatacją budynku jest oczywiście wiele, warto jednak wśród nich poruszyć temat związany z ociepleniem domu i samymi izolacjami obiektu. Dobrze dobrane te składowe pozwolą cieszyć się błogim spokojem przez wiele lat.
Ocieplenie domu nie jest oczywiście tanią rzeczą. Koszta materiałów związanych z wykonaniem elewacji – styropian, płyty XPS, klej, siatka i oczywiście sama struktura na fasadę – nie należą do najniższych. Do tego należy oczywiście doliczyć rosnącą coraz to bardziej stawkę godzinową za pracę pracownika i w rezultacie mamy wynik, który niejednemu spędzi sen z powiek. Czy jednak taka inwestycja się opłaci w dłuższej perspektywie czasu? Rzecz jasna że się opłaci. Koszta związane z ogrzewaniem obiektu w przypadku domu z wykonaną prawidłową izolacją, bez tzw. mostków cieplnych spadną wielokrotnie w stosunku do nieocieplonego obiektu.
Jeżeli mówimy już o samym ociepleniu domu, warto pamiętać, że na jego całość składa się wiele różnych składowych elementów docieplenia, o których nie zawsze możemy pamiętać. Mając przed oczami ocieplenie domu najczęściej widzimy styropian przyklejony nad ziemią od listwy prowadzącej na kleju, zaciągnięty siatką i nałożonym na całość „barankiem”. Czy ocieplenie w tym momencie się kończy? Rzecz jasna że nie. Ocieplenie domu to nie tylko ocieplenie ścian zewnętrznych, ale również ocieplenie fundamentów, posadzek czy dachu. Dopiero kiedy wszystkie te składowe zostaną wprowadzone, możemy powiedzieć o sukcesie i prawidłowej izolacji termicznej obiektu.
Ocieplenie budynku
Ocieplenie fundamentów jest istotne nie tylko ze względu na przenikanie temperatury do środka (w tym czasem do piwnicy), a co za tym idzie najczęściej schładzaniem obiektu w sposób niepożądany, ale ze względu na przenikanie wilgoci. Prawidłowa termoizolacja pionowa fundamentów powinna być uzupełniona o hydroizolację poziomą i pionową, które gwarantują oddzielenie wilgoci w gruncie od ścian fundamentowych czy piwnicznych. Dzięki termu możemy zapobiec powstawaniu grzybów i pleśni na ścianach, czy pęknięciom fundamentów – a co za tym idzie – nierównomiernemu osiadaniu w gruncie. Niezmiernie ważna jest również izolacja podłoża, czyli wylewki na gruncie, która w podobny sposób zabezpieczy wnętrze budynku przed niechcianymi skutkami środowiska zewnętrznego.
Ocieplenie natomiast samego dachu budynku ma za zadanie głównie zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się poddasza od połaci dachowej. Bez odpowiedniej izolacji cieplnej w takich pomieszczeniach w słoneczne, ciepłe dni, temperatura może dochodzić do kilkudziesięciu stopni, co w rzeczy samej uniemożliwi korzystanie z pomieszczeń przez człowieka.
Ocieplenie budynku w sposób odpowiedni jest w rzeczy samej niezmiernie istotną kwestią. Odpowiednio zaprojektowane i dobrane materiały pozwolą nie tylko na komfortowy sposób korzystania z obiektu, ale ograniczą koszta związane z jego eksploatacją do niezbędnego minimum.