Dla ludzi, którzy na co dzień mieszkają w bardzo dużym mieście i nie mają pola, ogrodu czy działki, określenie wapnowania jest niestety zupełnie obce. Ale już osoby mające ziemię na wsi dobrze wiedzą, że to przecież jeden z ważniejszych zabiegów agrotechnicznych pozwalających na znaczną poprawę jakości gleby i na uzupełnienie niedoborów wapnia przyswajalnego dla roślin. Jak prawidłowo należy go wykonać i kiedy? Rolnicy, ogrodnicy oraz działkowcy dobrze opanowali ten zabieg i potrafią go zastosować, a reszta zainteresowanych tym tematem, powinna poznać podstawowe informacje w zakresie wapnowania.
Na czym polega wapnowanie gleby?
Wapnowanie gleby to inaczej stosowanie nawozów wapniowych (czyli związków wapnia). Wykonuje się to po to, aby odkwasić glebę i tym samym bardzo poprawić jej różne właściwości chemiczne, biologiczne oraz fizyczne! Odczyn gleby zmienia się wówczas z kwaśnego na lekko kwaśny, czyli taki, który lubi zdecydowana większość roślin. Cel pośredni również będzie sporym wzmocnieniem samej jakości próchnicy. Taką czynność trzeba oczywiście przeprowadzić późnym latem i jesienią (wiosna odpada). Uwaga! Pamiętajmy jednak, że bezpośrednio po tym zabiegu nie zaleca się sadzenia roślinek. Nawozy czegoś wymagają, mianowicie bardzo szczegółowego i dokładnego wymieszania z glebą. A co z ich poszczególnymi dawkami? Zależą one przede wszystkim od ph samego podłoża oraz od rodzaju ziemi. Oblicza się je poprzez sprawdzanie procentu tlenku wapnia, czyli CaO w poszczególnych nawozach. Kiedy mamy do czynienia z glebami ciężkimi, to koniecznie trzeba użyć większą ilość nawozu.
No więc jakie najbardziej prawidłowe dawki zastosować?
Dla lekkich gleb są to: pH do 5,0: 3,5; pH 5,1–6,0: 2,5; pH 6,1–6,7: 1,5; pH 6,8–7,4: 1,0. A dla ciężkich: pH do 5,0: 6,0; pH: 5,1–6,0: 3,0; pH 6,1–6,7: 2,0! Jeżeli taki nawóz wapniowy będzie zawierał w sobie 50 procent CaO, to wtedy dawkę musimy pomnożyć przez dwa – pamiętajmy o tym. Co to oznacza dokładniej? Po prostu w przypadku gleb na podłoży lekkim, to jest o pH w zakresie 5,1-6,0 zastosujemy 5 kg nawozu na 10m2. Są bardzo ważne zasady, którymi należy kierować się przy czynności, jaką jest wapnowanie gleby. A więc na torfowych i lekkich glebach nie kładziemy nawozów przybierających formę tlenkową, bo mogą one wtedy zniszczyć strukturę. Zdecydowanie używajmy opcji węglanowej: kredy nawozowej lub tak zwanego wapniaka mielonego – mają one dużo wolniejsze działanie. Z kolei wspomniane tlenkowe nawozy stosujmy zdecydowanie i śmiało na wszystkie gleby ciężkie. Na koniec ważnym jest, że prace związane z wapnowaniem powinniśmy wykonywać w czasie odpowiedniej pogody – najlepiej, jeżeli będzie ona sucha i całkowicie bezwietrzna! I ostatnia informacja, którą musimy przestrzegać: nawozu nie wolno stosować na mokrą glebę. Poza tym trzeba go wymieszać z daną górną warstwą gleby tuż po rozsypaniu. Uwaga! Kiedy mamy w ogrodzie glebę bardzo ubogą w magnez, to wtedy świetnym rozwiązaniem staną się aż kilkukrotnie tańsze nawozy wapniowo-magnezowe (takim jest na przykład Dolomit).