Z dnia na dzień stajemy się coraz bardziej świadomi wpływu naszego zachowania na środowisko. Popularność zyskuje ekologiczna żywność, uprawiana przez sztucznych nawozów oraz organiczne kosmetyki z zastosowaniem naturalnym rozwiązań, ekstraktów roślinnych, minerałów, a nawet produktów odzwierzęcych, z zastrzeżeniem, by nie wyrządzić im żadnej szkody. Trend ten pojawił się również w aranżacji współczesnych mieszkań. Design w stylu eko zyskuje wielu zwolenników nie tylko poprzez użycie materiałów i mebli z drugiej ręki, które są znacznie tańsze, ale poprzez nadanie przestrzeni charakterystycznego, przytulnego i oryginalnego klimatu. Sprawdźmy, co wykorzystać i w jaki sposób, by wnętrze zyskało miano wnętrza eko.
Czego użyć i na co zwrócić uwagę?
Niezwykle ciekawym rozwiązaniem przy projektowaniu ekologicznego wnętrza są palety. Ich główną rolą jest transportowanie oraz przewóz różnego rodzaju materiałów oraz towarów, jednak przez swoją uniwersalność, wielu wykorzystuje je w nowoczesnych wnętrzach. Mogą stać się dodatkiem albo pełnić wiodący motyw w całym mieszkaniu. Wystarczy odrobina wyobraźni. Przedstawmy, co można z nich szybko wykreować.
Palety ustawione pod ścianą, oknem, czy nawet na środku salonu, wyłożone miękkim materacem i poduszkami, mogą pełnić rolę oryginalnej i nietypowej sofy. Sprawią, że wnętrze będzie wyjątkowe, a do tego niezwykle wygodne. Wraz z paletami należy pomyśleć o odpowiednim doborze kolorów poduch, dywanów czy zasłonek – powinny one kojarzyć się z naturą, być bardziej neutralne i przyjemne dla oka. Postawić możemy na modną biel, odcienie kawowe czy zielone. Skorzystajmy również z barw występujących w sposób naturalny. Idealne będą odcienie ceglane, kolory związane z drewnem czy kamieniem.
Wnętrze w ekologicznym stylu
Wybór palety na kółkach sprawdzi się, gdy chcemy mieć w domu przenośny stolik kawowy. Wystarczy go odpowiednio zabezpieczyć, nabłyszczyć, przykrywając gołą paletę szkłem lub kładąc na niej wazon z kwiatami. Natomiast kilka palet ułożonych obok siebie będzie idealne do sypialni, jako stelaż do łóżka. Można je położyć bezpośrednio na ziemi albo zamontować na grubych linach, dzięki czemu łóżko zyska lekkość i przytulniej będzie nam w nim zasypiać czy relaksować się w trakcie długiego jesiennego popołudnia. Z wykorzystaniem palet nie należy jednak przesadzać. Mile widziane są wszelkie zabezpieczenia tych dodatków, ale malowanie ich farbą już nie należy do rozwiązań eko.
Popularne w tych rodzajach wnętrz jest wykorzystanie mebli, które dawno już straciły na jakości. Stare szafki, stoliki czy krzesła mogą zyskać nowe życie, jeśli tylko odpowiednio je do tego przygotujemy. Brakujące klamki czy złamane belki można łatwo zreperować, a następnie pomalować, by zyskały dusze. Nasze wnętrze stanie się oryginalne i przytulne, a dodatku ograniczymy ilość śmieci. Z tego też powodu wykorzystuje się oświetlenia led oraz spieniacze wody, które zwiększając jej objętość przyczyniają się do zmniejszenia jej zużycia. Ważna jest także prawidłowa segregacja śmieci. Eko wnętrze bliskie jest przez to innym stylom, chociażby skandynawskiemu.