Stale rosnące zapotrzebowanie na energię nie jest dziś jedynym problemem, z jakim się zmagamy. Jeśli chcemy mieć jej pod dostatkiem, a jednocześnie zależy nam na bezpieczeństwie planety, powinna ona pochodzić ze źródeł charakteryzujących się niską emisją dwutlenki węgla.
Istnieje wiele sposobów na pozyskiwanie energii z jej odnawialnych źródeł. Jej skuteczne przechowywanie nadal stanowi dla nas jednak spore wyzwanie. Jednym z najciekawszych rozwiązań wydaje się w tym kontekście magazyn energii, warto więc zadać sobie pytanie o to, czym się charakteryzuje.
Czym jest magazyn energii?
Magazyn energii może być definiowany na co najmniej kilka sposobów. Najczęściej jednak wspomina się w jego kontekście o rozwiązaniu, dzięki któremu możliwe jest przechowywanie prądu wtedy, gdy jego produkcja jest wyższa niż zużycie. To właśnie on pozwala nie tylko na magazynowanie nadwyżek energii, ale również na ich wykorzystanie. Trudno więc o lepsze rozwiązanie skierowane do tych osób, które myślą o uzyskaniu niezależności energetycznej.
Ta przydaje się choćby w momencie występowania awarii zasilania. Oczywiście, mówienie o magazynie energii jako o rozwiązaniu jednostkowym, jest pewnym uproszczeniem. Tak naprawdę, bardziej zasadne wydaje się korzystanie z liczby mnogiej, bo magazyny energii możemy podzielić na co najmniej kilka grup. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości, możemy zaopatrzyć się zarówno w modele mechaniczne i elektrochemiczne, jak i w termiczne i chemiczne magazyny energii.
W sprzedaży dostępne są także modele elektryczne. Inny podział magazynów energii odnosi się do formy magazynowania, ta zaś może być zarówno bezpośrednia, jak i pośrednia. Gdybyśmy jednak mieli wskazać na rozwiązanie, które cieszy się największą popularnością, z pewnością musielibyśmy wspomnieć o sposobie, w którym energia jest skumulowana w bateriach lub akumulatorach.
Jak wybrać magazyn energii?
Wybór odpowiedniego magazynu energii nie zawsze oznacza sięganie po to samo rozwiązanie, z którego korzystają nasi znajomi. Jest uzależniony od co najmniej kilku czynników, z których najważniejszym wydaje się kwestia przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci energetyki.
Obecnie największą popularnością cieszą się modele wyposażone w akumulatory litowo-jonowe. Szukając konkretnego rozwiązania warto zainteresować się przede wszystkim tym, czym różnią się poszczególne rozwiązania. Przeważnie z różnicami mamy do czynienia w odniesieniu do wykorzystywanych komponentów, nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że nie w każdych wykorzystywana jest ta sama technologia.
Innym czynnikiem, którego nie można ignorować jest pojemność akumulatora. To właśnie ona informuje nas o tym, jak wiele energii można otrzymać, gdy jej magazyn jest w pełni naładowany. Zrozumiałe jest więc to, że magazyny wykorzystywane przez firmy i gospodarstwa rolne muszą być bardziej pojemne od tych, które znajdują się w gospodarstwach domowych.
Kolejną ważną cechą jest tak zwany pełny cykl, a więc operacja pełnego naładowania i rozładowania akumulatora. To właśnie na tej podstawie ocenia się trwałość magazynu energii.
Artykuł powstał we współpracy z https://litowe.pl/